Устойчивост

Заплаха за цивилизацията

Човечеството има едно десетилетие да се пребори с климатичните промени или е обречено на гибел, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на конференцията за климата в Мадрид в началото на декември. Точката, от която няма връщане назад наближава, алармират учените. „Трябва ни бърза и основна промяна в начина, по-който правим бизнес, произвеждаме енергия, строим градовете си, как се придвижваме или как се изхранваме. Ако не променим спешно начина си на живот, обричаме планетата на гибел“, допълни Гутериш.

Планетата вече се е затоплила с над един градус и температурата със сигурност ще се повиши още заради миналите емисии и защото нивата на парниковите газове все още се покачват. Освен това учените предупреждават, че една повратна точка, като освобождаването на метан от размразяването на вечната замръзналост, може да подхранва други, водейки до каскаден ефект. При повишаване на температурата с 2 °C морското равнище през 2100 г. ще бъде с 1,04 метра по-високо, отколкото е било през 1990 г., а жителите на Амстердам ще бъдат потопени до колене във вода.

Вместо да намаляват емисиите, хората са произвели повече въглеродни емисии през 2018 г. откогато и да е било, според ежегодния доклад Global Emissions Gap Report. В доклада се предупреждава, че световните температури ще се покачат до 3,9 градуса по Целзий до 2100 г., което ще доведе до катастрофални метеорологични явления като по-смъртоносни горещи вълни, по-чести наводнения и суша.

Производството на въглища, газ и суров петрол продължава да се увеличава и е достигнало до най-високото си ниво през 2018 г. от 37 гигатона. Една от стратегиите е възобновяемите източници да представляват 85% от енергийния микс до 2050 г.

Производството на въглища, газ и суров петрол продължава да се увеличава и е достигнало до най-високото си ниво през 2018 г. от 37 гигатона. Една от стратегиите е възобновяемите източници да представляват 85% от енергийния микс до 2050 гВ доклада се посочват пет ключови области, които са решаващи за бъдещето на планетата: най-малко 1,45 милиарда евро годишни инвестиции във възобновяеми източници и по-ефикасно използване на енергия, прекратяване употребата на въглища, декарбонизация на транспорта, декарбонизация на индустрията и увеличаване на достъпа до електроенергия за 3,5 милиарда души.

Международен екип от изтъкнати изследователи на климата предлага въглеродна пътна карта, според което емисиите от изкопаеми горива ще достигнат най-високи нива най-късно през 2020 г. и след това ще паднат до около нулата през 2050 г. Този „закон за въглеродните емисии“ дава на света 75-процентов шанс да задържи глобалната температура на Земята под целевите 2 °C, определени в Парижкото споразумение. На конференцията в Мадрид стана ясно, че през март ще бъде предложен нов европейски закон за климата, който ще направи необратим пътя към въглеродна неутралност.

Как се справят глобалните компании с този проблем?

Парниковите газове от сухопътния транспорт възлизат на приблизително 14 процента, а емисиите, свързани с транспорта, непрекъснато се увеличават. Въпреки това, с по-добро планиране и по-интелигентна логистика може да се постигне намаляване на CO2 с около 25 процента.

Проучването на Scania „Pathways“ 6 показва, че постигането на нулеви емисии от CO2 от тежкотоварния транспорт до 2050 г. е не само възможно, но и финансово атрактивно. Трябва обаче да се започне още сега. Според проучването биогоривата са най-бързият начин за по-чист транспорт „тук и сега“, но електрификацията е най-евтината опция в дългосрочен план и ще бъде ключов фактор за реализиране на бъдещата устойчива транспортна система.

Scania си е поставила амбициозни цели и планове за преминаване към оперативна дейност без изкопаеми горива преди 2050 г. „Ние вярваме, че увеличаването на знанията за изменението на климата е от решаващо значение, за да можем да постигнем целите на споразумението в Париж“, споделя Хенрик Хенрикссон, президентът и изпълнителен директор на Scania. „Денят на климата е поредна стъпка в едно пътуване, което предприехме преди няколко години. При подготовката за този ден, реакцията на служителите в нашата организация беше поразителен. Това показва, че насочването към устойчива транспортна система сега, което е настоящата глобална цел на Scania, идва от нашето наследство, култура и ценности“, допълва Хенрикссон. Централният офис и всички производствени обекти и местните подразделения на Scania по целия свят спряха работа за един час, за да проведат обучение за влиянието на климатичните промени и устойчиви операции за 52 000 служители на компанията.

Амбицията на шведският производител е да намали емисиите на CO2 с 50% от сухопътния си транспорт на превозен тон до 2025 г. Стъпките започват с пълно премахване на употребата на изкопаеми горива за електричеството, което шведският производител ползва, още догодина. Scania ще продължи да предлага най-широката гама от продукти на пазара с алтернативно на изкопаемите горива задвижване.